در تمام شهرهای بزرگ دنیا، با وجود شرایط مختلف، کسب و کارها و استارتاپ های تحویل دوچرخه ای فعال هستن! خیلی روی دور هستن و توی همین چهارچوب دیدن فیلم Premium Rush رو توصیه می کنم :) دوچرخه هایی که دسته هاشون از دو طرف اره شدن تا از لای ماشین ها راحت تر رد بشن و بدون ترمز هستن (ترمز توی این کسب و کار گویا معنی نداره!!). حالا به هر صورت به عنوان یک دوچرخه سوار قدیمی، ما توی کشمون در دوران اولیه کسب و کارمون تحویل دوچرخه ای داشتیم. اما الان خیلی از اون موقع بزرگتر شدیم. تهران هم شهر دوچرخه دوستی نیست! نه از نظر پستی بلندی و نه از نظر مسیرهای شهری و نه از وضعیت هوا! ولی در لبه تغییر بایست باشیم! باید براش هزینه بدیم. اگر بگیم شرایط اینه و کاری نکنیم، همین روند ادامه پیدا می کنه. برای همین باید یه نقطه ایجاد کرد. نقطه سفیدی که شاید بشه امید داشته باشیم که رشد کنه و تمام این صفحه سیاه رو بگیره (هر چند که شاید ناپدید و فراموش بشه)! 

برای اینکه الهام ببخشیم که می شه طرح ریخت و کارهای سخت رو به شکلی منطقی عملی کرد و اینکه کسب و کارهایی هستن که به ردپای کربنی خودشون اهمیت می دن و دوستدار تحویل دوچرخه ای سفارشات شون هستن، می خواهیم یه روز به صورت نمادین سفارشات کشمون در تهران رو با چند دوست داوطلب تحویل بدیم! بعد شکل برنامه ریزی و چالش هامون رو مستند کنیم و به اشتراک بذاریم، شاید چراغ راه آدم هایی شد که کارهای غیرممکن رو ممکن می کنن.

برای این کار سفارشات رو از انبارمون در جاده مخصوص کرج، به چند هاب در نقاط مختلف تهران خواهیم آورد و بین دوچرخه سوارهای ابرقهرمان خودمون، تقسیم خواهیم کرد! تلاش خواهیم کرد که مسیرهایی که هر دوچرخه سوار طی می کنه، چندان شمالی جنوبی نباشه تا تغییر ارتفاع حداقل بشه. 

چون دوچرخه سوارهای ما داوطلب هستن، بررسی خواهم کرد که آیا آموزش های اولیه برای دوچرخه سواری در شهر رو دارن. در صورت لزوم یه سری اصول اولیه رو با هم مرور و تمرین خواهیم کرد.

نظری و ایده ای دارین بنویسین، لطفا.

راستی درباره مسئله دوچرخه سواری در هوای آلوده شهری، تحقیقات مختلفی انجام شده و نشون داده که منافع سلامتی دوچرخه سواری در هوای آلوده از ضررهاش بیشتره. کافیه گوگل کنین how much cycling is risky in polluted air 

رویای تحویل دوچرخه ای سفارشات کشمون!
رویای تحویل دوچرخه ای سفارشات کشمون!